Westend61/GettyImages Szépség cserepes ajkak dús haj egésszéges haj ekcéma hajhullás téli bőrápolás téli szépségproblémák
2020. február 4.

Hogyan kezeld a tipikus téli szépségproblémákat?

A hideg hónapokban nemcsak a megfázás és az influenza ellen kell védekezni, a bőröd és a hajad egészségére is vigyázni kell!

Hajhullás

A téli hajhullás hátterében több dolog is állhat: kevesebbet mozogsz, ami miatt felhalmozódhatnak a méreganyagok a szervezetedben, nem eszel túl sok zöldséget és gyümölcsöt sem, amivel értékes vitaminokat és ásványi elemeket vonhatsz meg a magadtól. Ennek következményeként lelassulhat a hajhagymáid működése, sőt, akár le is állhat. Ráadásul ezekben a hideg és sötét hónapokban levertebb és stresszesebb is lehetsz, ami szintén rossz hatással van az egészségedre. Ha pedig megbetegszel, a gyógyszerek mellékhatásaként is elkezdhet hullani a hajad. Ezért fontos, hogy ne csak a sapkádra bízd a védelmet! Étkezz változatosan: a tojás például tele van B-vitaminnal, a növényi olajok E-vitaminnal, a répában található béta-karotin, a cékla pedig cinkkel és vassal támogatja a hajad egészségét. Főzz csalán-, vagy zsurlóteát, és masszírozd bele a fejbőrödbe, majd samponnal mosd le, vagy öblítsd át a hajad borsmenta, vagy rozmaring főzettel.

Ekcéma

A hideg idő és az erős szél sajnos megnöveli az ekcéma kialakulásának kockázatát is, ráadásul a fűtés miatt gyakran kiszárad a szobában a levegő, ami a bőrödre is rossz hatással lehet. Sőt a kevés napfény sem segít a helyzeten – éppen ezért fontos, hogy pótold a D-vitamint, és hogy beszerezz otthonra egy párologtatót! Hagyd a forró fürdőt, mert azzal nagyon kiszáríthatod a bőrödet, de ha mégis elcsábulnál, ne áztasd magad 10 percnél tovább a kádban. Nézd meg, milyen kozmetikumokat, mosószert és öblítőt használsz: olyat vásárolj, amely illatanyag-, színezék- és alkoholmentes! Fürdés és zuhanyzás után gondoskodj az alapos hidratálásról, amihez zsíros krémeket érdemes venned. És ha már hidratálás: fontos, hogy sok vizet igyál, amit akár citrommal is ízesíthetsz!

Cserepes ajkak

Nem kedveznek a téli hónapok és a szeles idő az ajkaidnak sem, könnyen dehidratálttá válhatnak. De szerencsére van pár természetes gyógyír a kicserepedésre: az avokádóolaj, a jojobaolaj, a szőlőmagolaj, az olívaolaj, vagy a kókuszolaj például a segítségedre siethet – egy vatta segítségével masszírozd be az ajkaidba este, lefekvés előtt! Arctisztítás közben ne forró, hanem langyos vízzel mosd meg az arcod, mert a túlzott meleg elvonhatja a természetes olajokat a bőrödből, és ilyenkor tanácsos arra is odafigyelned, hogy ne nyald meg az ajkad – bár úgy érzed, hogy ezzel benedvesíted egy kicsit, valójában csak még jobban kiszárítod a nyál enzimösszetétele miatt. Fogj egy még nem használt fogkefét, és dörzsöld át óvatosan az ajkadat, így eltávolíthatod az elhalt hámsejteket: ajakradírként bevetheted a mézet és a cukrot is. A mézet pakolásként is használhatod, lefekvés előtt hagyd az ajkaidon legalább 15 percig.

Kapcsolódó cikkeink
A hideg hónapokban nemcsak a megfázás és az influenza ellen kell védekezni, a bőröd és a hajad egészségére is vigyázni kell!