Tél vége felé szervezetünk vitaminraktára kezd kiürülni, ami körmeinken is nyomot hagy. Hozzuk rendbe a károkat, hogy tavaszra csodás manikűrrel büszkélkedjünk!
Olvass a körmödről!
Ahhoz, hogy a körmünk egészséges és erős legyen, a legfontosabb az A-, B-, E- és a H-vitamin-készlet rendbetétele, míg az ásványi anyagok közül a cinknek, vasnak, szilíciumnak és kalciumnak van lényeges szerepe. Ha odafigyelünk az apró változásokra, akár a körmeink állapotából is kideríthetjük, milyen fontos „hozzávalók” hiányoznak a szervezetünkből.
Gyenge szerkezetű, és a felülete kissé homorú – ha ilyet tapasztalunk, leggyakrabban A-vitamin, pontosabban vashiány állhat a háttérben.
Töredezett vagy bordázott felületű – valószínű, hogy B-vitamin-hiány okozza.
Pici, fehér foltok vannak a felületén – próbáljunk meg több cinket bevinni a szervezetünkbe.
Mit tehetünk ellene?
1. tipp: Próbáljuk ki a különböző szépségvitaminokat, haj- és körömerősítő készítményeket.
2. tipp: Használjunk olyan körömápolókat, amelyek erősítő hatásúak, vagy gazdagok különböző vitaminokban.
3. tipp: A jótékony hatású olajak (mandula, olíva, ricinus, avokádó) szintén sokat javítanak a körömágy és a körmök állapotán.
4. tipp: Együnk minél több olyan ételt, amelyekben szerepelnek a fent említett vitaminok, például:
- A-vitamin: narancssárga színű zöldségek és gyümölcsök (sárgarépa, narancs, édesburgonya), brokkoli, cheddar sajt
- B-Vitamin: lencse, zöldborsó, spárga, görög joghurt, máj, tojássárgája, teljes kiőrlésű gabonát
- E-vitamin: spenót, hüvelyesek, magvak
- cink: hüvelyesek, csokoládé, marhahús, zabpehely, tej, tojás, olajos magvak, uborka, kaliforniai paprika
- vas: csirkemáj, spenót, brokkoli, lencse, osztriga, vasban gazdag zabpehely
Viszlát, töredezettség!
A vitaminhiány mellett más okai is lehetnek annak, hogy a körmünk hamar törik, de ezek ellen is könnyen tehetünk:
Felejtsük el az acetont! – sokszor oda sem figyelünk arra, milyen körömlakklemosót választunk, pedig érdemes ügyelni arra, hogy acetonmentes legyen. Az aceton ugyanis a lakk mellett a köröm természetes olajait is eltávolítja. Emiatt pedig a köröm rugalmatlanná válik, kiszárad és töredezetté válik. Arról nem is beszélve, hogy emiatt több vitaminra is lesz szüksége.
Kézmosás után kell a táplálás – ha túl gyakran mosunk kezet, sokat mosogatunk, akkor a bőrünk és a körmünk is kiszáradhat. Éppen ezért fontos, hogy egy nap több alkalommal is használjunk hidratálót vagy olyan ápolókat, amely vitaminokat, jótékony olajakat tartalmaznak.
Megfelelő manikűr – fontos, hogy rendszeresen és megfelelő eszközökkel manikűrözzünk. Távolítsuk el finoman az elhalt bőrt, tartsuk rendben a körömágyat is, hiszen a körmök így tudnak nőni és egészségesek maradni. Viszont az is töredezéshez vezet, ha túl gyakran, például egy-két naponta vágjuk le a körmeinket, hetente egy alkalommal elég megrövidíteni őket.