Éttermet kellene választani, miközben ételintoleranciával küzdünk? A távol-keleti konyha megannyi kincset tartogat, amiből bátran válogathatunk!
Akár a gluténra vagy a tojásra kell odafigyelnünk, akár inzulinrezisztensek vagyunk, nehéz a dolgunk, ha például egy bevásárlóközpont kellős közepén tör ránk az éhség. Hiába csábítanak minket a fenséges olaszos tészták vagy a csodásan megrakott szendvicsek, bizony alapos fejtörést okoz, hova üljünk be, ha a salátánál gazdagabb fogásra vágyunk. A legjobb, ha egyenesen a Távol-Kelet felé tekintgetünk, hiszen a kínai, a japán és különösen a thai konyha alapanyagai között rengeteg az olyan finomság, amit bátran fogyaszthatunk.
Mivel a legkritikusabb pontot mindig a különböző tészták, rizsfélék és szószok jelentik, megmutatjuk, a padthai wokbarban például – érzékenység szerint – milyen köretlehetőségek közül válogathatunk. Megtalálhatjuk a tökéletes kombinációt, hiszen mi magunk állíthatjuk össze az alapanyagokat, melyeket aztán a szemünk láttára készítenek el, wokban.
Gluténmentes étkezést követőknek:
- Rizstészta, mert nemcsak glutén-, de tojásmentes is, illetve alacsony rosttartalmú.
- Üvegtészta, mert mungóbabból kivont keményítőből és vízből készítik, ráadásul tojás hozzáadása nélkül.
- Fehér rizs, mert nemcsak gluténmentes, de kitűnő szénhidrátforrás is.
- Barna rizs, mert egészségesebb, mint a fehér rizs.
- Zöldségalap, mert feltölt energiával.
Fontos: Gluténérzékenység és állati eredetű összetevők elkerülése érdekében az ételt mindig alapszósz nélkül kérjük, ugyanis abban osztrigaszósz és gluténtartalmú szójaszósz van. Az alapok mind gluténmentesek, de azokat is lehet külön, tojás nélkül is kérni.
Inzulinrezisztenseknek:
- Teljes kiőrlésű tészta, mert lassabban szívódik fel.
- Barna rizs, mert szintén alacsony a GI-indexe.
- Zöldséges alap, mert úgyis be kell vinni napi 40-50 dkg-nyi zöldséget.
- Teriyaki szósz, mert nem csak cukor-, de tej- és gluténmentes is.
Tojásmentes pártiaknak:
- Rizstészta, mert nem csak tojás-, de lisztérzékenyek is fogyaszthatják.
- Üvegtészta, mert vasban, kalciumban, foszforban és egyéb vitaminokban gazdag.
- Rizsek, mert még gyulladáscsökkentő hatása is van.
- Zöldségalap, mert kedvezően hat a sav-bázis egyensúlyra.
És nem utolsósorban, a tejtermékmentes híveknek jó tudni: tejtermékeket csak és kizárólag a desszertek tartalmaznak, illetve van két vegán édesség is, a málnás kókuszkrém és a karamellás ananászhab.
A biztos választás
Megtalálhatjuk a tökéletes kombinációt, hiszen mi magunk állíthatjuk össze az alapanyagokat, melyeket aztán a szemünk láttára készítenek el, wokban. De ha biztosra szeretnénk menni, és olyan fogásra éhezünk, ami kellően laktató, többféle érzékenységgel küzdők is bátran ehetik, sőt még a vonalainkat is kíméli, a következő összeállítást javasoljuk:
Barna rizs, csirke, zöldségmix, kínai kel, csiperkegomba, teriyaki szósz, bazsalikom, szezámmag (kb. 640 kalória)
Plusz tipp:
A padthai weboldalán kalóriatáblázatot is találunk, ahol néhány allergénre is szűrni tudunk: https://www.padthaiwokbar.com/Calorie/.