Világraszóló ízek

Itt a jó idő, így talán még jobban vágyunk arra, hogy újra világot lássunk... Pár különleges falat is segíthet abban, hogy legalább gondolatban útra keljünk!

Olasz élvezet

Ha Itália ízeire vágyunk, de már unjuk a pizzát vagy a spagettit, az olasz krumplinudliban, a gnocchiban biztosan nem fogunk csalódni. Nápolytól délre hússal tálalják, de ez az egyébként önmagában is laktató köret tökéletesen megállja a helyét szimpla paradicsomszósszal, mozzarellagolyókkal és egy csipetnyi Grana Padano sajttal is.

Fotó: Bellozzo

Tipp: Ha tudunk szilvásgombócot készíteni, akkor nyert ügyünk lesz a gnocchival is, csak annyi a különbség, hogy egy 2 cm átmérőjű hosszú kígyóformát sodrunk a tésztából, majd azt ujjnyi vastag távolságban éles késsel felvágjuk – és már készen is vannak a főzésre előkészített darabok. Ha valaki először áll neki, egy jó tanács a végére: mielőtt elkezdi a gombócoknak való tésztát összegyúrni, várja meg, míg az alapjául szolgáló héjában főtt krumpli teljesen kihűl, hiszen ha a gőz benne marad, sokkal több lisztet fog felvenni. Egyébként pedig minél idősebb a krumpli, annál jobb lesz a gnocchi!

 

Amerikai legenda

Imádjuk a hamburgert, de nem a szimpla gyorséttermi verziót? A Burger Market megosztotta velünk a híres Legendary Burgerének különleges receptjét.

Hozzávalók, 4 személyre:

– 4 db buci

– húspogácsa: 0,5 kg darált marhahús (20% vese faggyúval), 7 g só, 2 g darált fekete bors

– karamellizált hagyma: 600 g vöröshagyma, 100 g kristálycukor, 1 dl fekete balzsamecet, só, őrölt fekete bors

– szósz: 150 g majonéz, 50 g citrom leve, 15 g kristálycukor, 20 g fokhagyma, 50 g chipotle chili konzerv, só és őrölt fekete bors ízlés szerint

– további kiegészítők: 200 g bacon, 200 g paradicsom, 100 g csemege uborka, 100 g szeletelt jalapeno paprika konzerv, 100 g római saláta, 120 g vörös cheddar sajt szelet

Fotó: Burger Market

Az előkészítés:

Először a cukrot karamellizáljuk, majd hozzáadjuk a cikkekre vágott, tisztított vöröshagymát, amit ízesítünk, és jó alaposan összefőzünk, egészen addig, amíg a hagyma össze nem esik. Ezután a szósz-alapanyagokat egy aprító gépbe helyezzük, és jól összedolgozzuk őket. A húst összekeverjük a sóval és a darált fekete borssal, majd 4 egyforma méretű pogácsára formázzuk. A pogácsák átmérője akkora legyen, mint a hamburger bucié.

A sütés:

Egy serpenyőben a bacon szeleteket ropogósra sütjük, majd kivesszük és félrerakjuk őket. A húspogácsát a visszamaradt zsiradékba helyezzük, és amikor az egyik oldala megsült, átfordítjuk, és rátesszük a szeletelt vörös cheddar sajtot és a karamellizált hagymát. Amikor elkészültek a húspogácsák, ugyanabban a serpenyőben pirítjuk meg a hosszanti irányban félbevágott bucikat is.

Az összeállítás:

A bucikat megkenjük a szósszal, és az alsó részüktől építkezünk felfelé. Először a salátát, majd a húst tegyük rá (amin már rajta van a sajt és a karamellizált hagyma), ezután következhet a megpirított bacon szalonna és paradicsom karika, a csemege uborka szeletek sora, a jalapeno paprika és végül a buci kalapja. A művünket összetűzzük egy hurkapálcával, hogy ne essen szét, és már fogyasztható is. Ha igénylünk köretet, készíthetünk hozzá sült krumplit vagy édesburgonyát.

 

Párizsi tradíciók

Ha valaki nagy profiterol vagy képviselőfánkrajongó, biztosan szeretni fogja a Paris Brest névre keresztelt hagyományos francia édességet, hiszen az alapja, a Pâte à Choux szintén egy hagyományosan égetett tészta. Ebbe kerül egy kis roppanós, mogyorós réteg és egy mandulás-mogyorós pralinékrém-töltelék, a tetejére pedig egy szintén pralinékrémbe ágyazott mandula. A sütemény formája a bicikli kerekét szimbolizálja, nem véletlenül. Az eredeti receptet az 1891-es Párizs–Brest–Párizs kerékpárverseny emlékére alkotta meg Louis Durand cukrász.

Fotó: à table